Anamur Ziraat Odası

Vatan Hürriyet Ekmek

ZOBİS
ZOBİS
Anamur Ziraat Odası > Başkanımız

Başkanımız

Anamur Ziraat Odası Başkanı


15 EKİM DÜNYA KADIN ÇİFTÇİLER GÜNÜ KUTLAMA MESAJI 

              Kadınlarımız dünyaya, adeta dünyanın rengini değiştirmek için gelmiştir. Doğan ve büyüyen nesiller ancak onların tornasından hatasız geçmiş ise sağlıklıdır. Eğer ki doğan ve büyüyen nesiller sağlıklı bir kadın tornasından geçmemiş ise toplumumuz bozulmaya yüz tutmuş demektir.

Türk toplumunda da kadına verilen önem en üst sıralardadır. Hatta,Türkçedeki ‘Hanım’ sözcüğünün ismini tarihteki bir olaydan aldığı söylenir. Anlatılanlara göre Cengiz Han’ın tüm hanlarını topladığı bir kurultayda Hanlar sağdan başlayarak sıra ile kendilerini tanıtır. Sıra Cengiz Han’a gelince der ki; ‘‘Ben hepinizin Han’ı Cengiz Han’ım ve bu sağımda oturan da benim HAN’IM’’ diyerek sağında oturan eşini gösterir.

İslam toplumunda ise Peygamber efendimizin meşhur hadisi olan ‘Cennet anaların ayakları altındadır.’ Hadisi ile toplumda analarımız ve kadınlarımıza ayrı bir önem verildiği açıkça gösterilmiştir.

Gerek bedenimiz olan Türklüğümüz, gerekse ruhumuz olan İslamiyet, kadına; saygıda, sevgide ve hoşgörüde kusur etmememizi öğütlemişdir. Hele ki bahsettiğimiz kadınımız cefakar ‘Çiftçi Kadınlarımız’ ise onların önemi bir kat daha artmaktadır. Çünkü onların narin vücutlarının üzerine bir detoprağın ağırlığı, ürünün bereketi ve sağlıklı üretimin sorumluluğu binmiştir. Ve bu sorumluluğu fazlası ile yerine getirmektedirler. Onların teri toprağa düşerse; toprak daha bereketli olmaktadır. Tohum onların elinden ekilirse, daha verimli ürünler alınmaktadır.

Velhasıl; bugün 15 Ekim; Dünya Kadın Çiftçiler Günü. Bugün; eli nasırlı, avuç içi toprak kokan, alnında damla damla teri parlayan emekçi kadınlarımızın günü. Bugün; cennetin en üst katında duracak olan ama şuan toprağa tohum saçan kadınlarımızın günü. Bugün; Cengiz Han’ın ‘’benim de Han’ım sağımda oturandır’’ dediği fakat şimdi hiç oturmadan tarlada, serada çalışan; dağda hayvan otlatan emekçi kadın çiftçilerimizin günü. Bugün; 1250’ li yıllarda Aşiret reisliği yapan devletin kuruluşunda önemli bir rol almasından dolayı adına Devlet Ana denilen Türklüğün anası Hayme Anaların Günü. Bugün; bizlerin bir araya gelmesine sebep olan Kurtuluş Savaşında Yüce Türk Milletinin Kurtuluşu için Kucağında yavrusu sırtında taşıdığı top ile tarihin en derin sayfalarına yazılan Kara Fatmaların günü.

Biz de Anamur Ziraat Odası Meclisi ve Yönetim Kurulu olarak tüm çiftçi kadınlarımızın Dünya Kadın Çiftçiler Gününü en içten dileklerimizle kutlarız ve her zaman başımızın tacı, gözümüzün nuru olduklarını bilmelerini isteriz.